Home
14.-19.10.2012 Wanderung v Turecku PDF Tisk Email
Napsal uživatel mac   
Pondělí, 21 Říjen 2013 18:03

Comenius „Wanderung“ projekt

Základní umělecká škola Rýmařov v Turecku

 

Čtvrté setkání učitelů a studentů mezinárodního projektu Comenius-Wanderung proběhlo v Turecku 14.-19. 10. 2012.

Po příletu do Istanbulu nás čekali turečtí učitelé, kteří českou a německou delegaci dopravili do zhruba 100 km vzdáleného Izmitu. Zde nás čekalo ubytování v hotelu Seka park.

Druhý den začal oficiální program. Již při snídani jsme se seznámili s ostatními učiteli z Polska, Itálie, Rumunska a také se čtyřmi rumunskými studenty. Pronajatý autobus nás poté dopravil do izmitského  Inkilap Lisesi, kde nás přivítal její ředitel Ibrahim Yildirim. Ve sborovně proběhly krátké prezentace a zhodnocení minulých setkání.  Následovaly návštěvy v jednotlivých třídách - krátké ukázky vybavení tříd a samotné výuky postupně přecházely do diskuze o praktičnosti školních uniforem. Každou přestávku jsme se i se studenty odebrali na školní dvůr, kde se nám více odvážní studenti chodili představovat a navazovali hovor. Po obědě v učitelském domě jsme navštívili továrnu na výrobu místní sladké speciality – Pismaniye, kde nás bez problémů provedli pracovním provozem. Prohlídka byla spojená s ochutnávkou zdejších produktů. Následovala návštěva  mansionu císaře Wilhelma a poté jsme shlédli tradiční ruční výrobu hedvábných koberců. Tento den jsme zakončili společnou rybí večeří s mnoha různými pokrmy.

Třetí den jsme zůstali v hotelu. Dopoledne jsme vyslechli připravené prezentace o migraci obyvatel – od osídlování území, přes migrace v době válek až po stěhování se do oblastí s vyšší zaměstnaností. Po obědě jsme byli odvezeni do Balkánského domu, kde  připravené prezentace pokračovaly. Následovala návštěva elektronického muzea a loveckého pavilonu. Místní tradiční silný čaj jsme ochutnali na vrcholu umělých vodopádů Pod věží.

Čtvrtý den pobytu jsme zahájili diskusí o dalším projektu, jeho náplni a účastnících. Odpoledne si pro nás místní učitelé připravili výlet do hor - výšlap k televiznímu vysílači s následným večerním grilováním.

Pátý den jsme navštívili Istanbul. Prohlédli jsme si známé pamětihodnosti a návštěvu Turecka jsme zakončili křižováním mezi Evropou a Asií po Bosporském průlivu.

Poslední den jsme po brzké snídani odlétali do svých domovů.

 

Jaroslava Brulíková, Základní umělecká škola Rýmařov

Aktualizováno Pondělí, 21 Říjen 2013 18:21
 


Založeno na Joomla!. Designed by: dating advice for guys custom error pages Valid XHTML and CSS.