Home
5.-8.6.2012 Wanderung v Rumunsku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 16 Srpen 2012 11:49

Comenius „Wanderung“ projekt

Základní umělecká škola Rýmařov v Rumunsku

 

Třetího setkání projektu Wanderung jsem se zúčastnila spolu s dvěma kolegy ze Základní umělecké školy v Rýmařově Janou Sedláčkovou, Jaroslavem Raškou a ředitelem školy Jiřím Tauferem ve dnech 5.-8. 6. 2012

Po příletu do Bukurešti nás čekal téměř čtyřhodinový přejezd do cíle cesty – Craiovy. Během cesty jsme měli první příležitost se více poznat s učiteli a žáky z Turecka. Turecké děti jsou velmi spontánní, pochutnali jsme si na různých nabízených sladkostech, české ředkvičky byly pro Turky novou dobrotou, a po intenzivním povídání přišlo i na zpěv – turecká delegace zpívala jejich tradiční i moderní písně. Naše hudební část se nedala zahanbit a Jana s Jardou zazpívali ukázky krásného českého folkloru, které sklidily u tureckých přátel velké ovace.

Druhý den pobytu byl věnovaný poznání významných přírodních, historických a kulturních míst v okolí Craiovy.  Viděli jsme monumentální objekty světově známého rumunského sochaře Konstantina Brancusiho Sloup nekonečna „The Infinite columm“,  Stůl ticha „The Table of Silence“ a Bránu polibku „ The Kissing Gate“, které umocňovalo jejich umístění do prostorných parků.

Příjemné osvěžení přinesl chládek v Ženské jeskyni  „The Woman Cave“ a v Horezu jsme navštívili nádherný klášter vybudovaný před 400 lety, ve kterém  dodnes  žijí jeptišky a tak slouží  svému původnímu účelu. Zcela oprávněně je zařazen do památek chráněných UNESCO.

Tradiční keramika Horezu  měla jedinou chybu – do letadla a plných kufrů se jí moc nevešlo.

Třetí den jsme se ve škole seznamovali se školním systémem Rumunska. Ve skupinách jsme se stali na chvíli opět žáky a z lavic jsme měli možnost sledovat výuku několika předmětů.  Odpoledne jsme pracovali na projektovém Magazínu.

Nejsilnějším zážitkem bylo vystoupení dětského folklorního souboru při slavnostní večeři a návštěva Muzea rumunské vesnice v Bukurešti a Etnografického muzea v Craiově.   Uvědomila jsem si sílu umění, které tady zůstalo po staletí bez ohledu na vládce a režimy, které zemí prošly. A až po návratu domů jsem zjistila další důvod, proč mi je rumunské lidové umění tak blízké. Důvodem je „ migrace“, která tady vždy byla a bude, a s lidmi migruje i jejich umění – hudba, tanec, výšivky na krojích…. Moravské Kopanice kde mám rodinu – místo, kde je dodnes folklór nedílnou součástí běžného života, používá v hudbě, tanci i ozdobě krojů motivy velmi podobné a blízké rumunskému folklóru. Důvod je prostý – na internetu jsem našla Diplomovou práci své neteře Terézie Gabrhelové, která studovala etnologii na Masarykově univerzitě v Brně, dovolte mi část citovat:

„…významný podíl na osídlení oblasti Moravských Kopanic v průběhu 14.–17. století měla valašská pastevecká kolonizace, která s sebou přinesla způsob hospodaření …. Původ Valachů a Vlachů je velmi složitým tématem; kolonisté pod jménem Valaši se usazovali v oblastech Karpatského oblouku po obou stranách slovenské i moravské hranice. Pravděpodobně přicházeli z oblasti dnešního Rumunska a dále putovali do severní části východních Karpat a poté do Karpat západních…. dovídáme se  o původu lidí, usazených v Hrozenkově, z vlastních  jmen (Valach, Vlach, Valových…..) Již na první pohled se tradiční oděv z oblasti Moravských Kopanic odlišuje od jiných oblastí…… Pro tuto oblast je typická geometrická výšivka, provedena plným a smykovacím stehem. Mezi základní barvy kopaničářské výšivky patří především černá  a červená, jež tvoří základní formu. …“

Závěrem mi dovolte poděkovat rumunským kolegyním Camelii a Nadji za výbornou organizaci a Michaelu Kühnovi za možnost účastnit se projektu se zajímavým tématem hledání toho, co máme společného.

 

Šárka Lupečková, Základní umělecká škola Rýmařov

Aktualizováno Pondělí, 21 Říjen 2013 18:21
 


Založeno na Joomla!. Designed by: dating advice for guys custom error pages Valid XHTML and CSS.