Home
Wanderung - projekt Comenius


10.-14.10.2011 Wanderung v Německu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 16 Srpen 2012 11:44

Comenius „Wanderung“ projekt

Základní umělecká škola Rýmařov v Německu

 

10.-15.října 2011 se v německém Zusmarshausenu uskutečnilo první setkání škol v rámci Comenius projektu „Wanderung“. Jednalo se o první setkání v řadě dalších pěti návštěv, které mají následovat v průběhu dvou let v Polsku, Rumunsku, Turecku, Itálii a České republice.

Myšlenka projektu dokazuje, jak půvabná a nosná může být jednoduchost – není třeba vymýšlet složité věci, které by v praxi nikomu nic nepřinesly. V průběhu dvou let se partnerské školy vzájemně navštíví. Seznámí se s obecným fungováním školství v dané zemi, s fungováním konkrétní školy, přičemž zbude čas i na vyplnění volného času – na poznání významných míst regionu, památky a podobně. Významným benefitem je samozřejmě rozvoj jazykových a obecných komunikačních dovedností jak učitelů, tak žáků partnerských škol.

Autor projektu je Michael Kühn, učitel Realschule Zusmarshausen, který se účastníků též ihned po příjezdu ujal. Spolu s ředitelem školy účastníky provedl školou, předvedl vybavení učeben a umožnil též vstup do konkrétních lekcí. Měli jsme tak možnost účastnit se výuky a přijít tak do kontaktu s dětmi i učiteli. Právě tento prvek lze v profesní rovině ocenit nejvíc, neboť účastníci projektu okamžitě začali srovnávat vzdělávací proces v jejich zemi a v Německu. Němečtí partneři též připravili vzorové ukázky připravených odborných předmětů – matematiku, hudební výchovu, zeměpis … a dali je k dispozici k použití ostatním.

Z hlediska účasti českých učitelů v projektu je právě partnerství s německými kolegy více než významné – v souvislosti s nedávnou českoněmeckou historií je vynikající, že právě v Německu nacházíme nejenom profesní kolegy, ale i přátele. Je to dobré znamení pro budoucnost, neboť tak vysíláme pozitivní signál dnešním dětem, které aktuálně vzděláváme.

Pokud se týká poznání místa samého, nejlépe lze snad zhodnotit návštěvu nedalekého Aušpurku, jehož historické centrum je skutečně úchvatné. Zvlášť pro hudebníky je to místo s velkým významem, neboť je to rodiště jednoho z největších učitelů hudby v historii Leopolda Mozarta.

Bude-li projekt pokračovat v tomto duchu, jeho cíl se nejenom naplní, možná bude i překročen.

Jiří Taufer, Základní umělecká škola Rýmařov

 

 

 

 

Aktualizováno Pondělí, 21 Říjen 2013 18:22
 
Wanderung - projekt Comenius PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 16 Srpen 2012 11:17

Naše škola se ve školních letech 2001-12 a 2012-13 bude účastnit mezinárodního projektu s názvem Wanderung (cestování, migrace).

Partnery jsme si našli v Německu (Zusmarshausen), Polsku (Lezajsk), Rumunsku (Craiova), Itálii (Corato) a Turecku (Kocaeli). Během dvou let se s našimi partnery vzájemně navštívíme a absolvujeme návštěvu škol, ukázkové hodiny, přednášky, vytvoříme výukové materiály, které nám budou později sloužit při naší výuce.

Důležitý je květen 2013, kdy my budeme v Rýmařově hostit naše přátele a kdy my budeme ti, kteří zorganizují projektové aktivity v ČR.

Fotogalerie je k nalezení zde.

Články o projektu jsou zde.

Grantovou podporu jsme obdrželi v rámci Programu celoživotního učení. Za obsah všech příspěvků na těchto stránkách ručí ZUŠ Rýmařov, Evropská komise neodpovídá za využití informací.

Aktualizováno Pondělí, 21 Říjen 2013 18:22
 
« ZačátekPředchozí12DalšíKonec »

Strana 2 z 2


Založeno na Joomla!. Designed by: dating advice for guys custom error pages Valid XHTML and CSS.